کفپوش عایق برق پوششی برای محافظت و نگهداری اپراتورهای ایستگاه و تابلوهای برق فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرد . در مکان هایی که احتمال برق گرفتگی و سوختگی با جریان برق فشار قوی وجود دارد از کفپوش های عایق برق استفاده می شود . مقاومت در برابر پارگی و سوارخ شدن ، غیرقابل اشتعال بودن و قابلیت خاموش شوندگی همگی از مشخصات کفپوش عایق برق می باشد . برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید با مشاورین و کارشناسان ما در این زمینه مشورت های لازم را داشته باشید .

مشخصات کفپوش عایق برق

از مشخصات کفپوش عایق برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • غیرقابل اشتعال در برابر حرارت های مستقیم باشد
  • در برابر جریان برق و بارهای الکتریکی عدم رسانا باشد
  • مقاوم در برابر میدان مغناطیسی ، محیط اسیدی و بازی باشد
  • مقاومت در برابر خراشیدگی ، سوراخ ، سایش ، پارگی داشته باشد
  • دارای تاییدیه رسمی از مرکز حفاظت فنی و بهداشت وزارت کار باشد
  • ضخامت و مقاومت الکتریکی مناسب طبق استانداردهای موجود داشته باشد
  • خاصیت ضد شکنندگی در دمای انجماد و مقاوم در برابر عبور جریان های مستقیم متناوب باشد

موارد بالا از مهم ترین مشخصات کفپوش عایق برق می باشد که باید قبل از خرید کفپوش های عایق به آن توجه شود.در ایران کفپوش های عایق برق را با نام های مختلفی چون لاستیک زیرپایی عایق برق ، کفپوش عایق فشار قوی ، لاستیک زیرپایی ضد برق ، عایق های الکتریکی ، عایق تابلو برق ، لاستیک ایمنی می شناسند . به طور کلی کاربرد کفپوش های عایق برق به منظور جلوگیری از برق گرفتگی اپراتورهای پست و تابلوهای برق فشار قوی استفاده می شود . با توجه به مشخصات کفپوش عایق برق و براساس ویژگی و خواص هر یک از آن ها در بازار با قیمت های متفاوتی وجود دارد .

اهمیت کیفیت کفپوش عایق برق

از مشخصات کفپوش عایق برق که بسیار مهم می باشد عدم هر گونه ناهمواری که موجب می شود یکنواختی سطح را از بین ببرد . هر گونه شکاف ، پارگی یا فضای خالی و درز می تواند آسیب و صدمات جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد . مشخصات کفپوش عایق برق با ترکیبات آن ها ارتباط دارد و با اضافه نمودن هر گونه مواد محافظت کننده ، فیلر و رنگ به کفپوش ها از میزان مقاومت الکتریکی کفپوش ها کاسته می شود .برای خرید و استفاده از عایق عای برق فشارقوی علاوه بر آزمون های الکتریکی که میزان مقاومت کفپوش ها را دربرابر ولتاژ مطابق استاندارد موجود انجام می شود، آزمون های مکانیکی نیز جهت مقاومت کفپوش ها در برابر سوراخ شدن و پارگی ، مقاومت در برابر حرارت مستقیم ( غیر اشتعال بودن ) و هم چنین مقاومت در برابر محیط های اسیدی نیز باید انجام شود .

هدف مهم و اصلی استفاده از کفپوش عایق برق جلوگیری از بروز حوادث ناگوار چون برق گرفتگی می باشد . حفاظت و نگهداری از جان انسان ها در برابر فشار قوی برق از مهم ترین اهداف استفاده از کفپوش ها می باشد .

کاربرد کفپوش های عایق برق

مقررات و آئین نامه های مناسب برای حفاظت و نگهداری از نیروی انسانی در برابر خطر برق گرفتگی به وجود آمده است که کلیه کارفرمایان و مدیران باید در ایمن سازی و فراهم کردن شرایط ایمن در محیط کار را طبق مقررات بیان شده انجام دهند . در بعضی از موارد به دلیل عدم اطلاع کافی موارد ایمن سازی در برابر خطرات ناشی از برق گرفتگی برای کارکنان در محیط کاری به وجود می آید اما با رعایت قوانین می توان از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کرد .

طبق آئین نامه و مقررات موجود باید در مقابل تابلوهای برق از کفپوش و سکوهای عایق برق استفاده شود . تعمیرکارانی که با تجهیزات الکترونیکی کار می کنند باید علاوه بر استفاده از وسایل و ابزارهای عایق بندی شده در هنگام کار بر روی سکو و چهارپایه یا کفپوش های عایق برق بایستند . در محل استقرار افراد در نزدیکی پست و تابلوهای برق باید از کفپوش های عایق برق فشار قوی در نظر گرفته شود . برای خرید کفپوش های عایق مشخصات اولیه آن را بررسی کنید در بعضی از موارد به دلیل ناآگاهی افراد لاستیک را به عنوان عایق برق به افراد می فروشند ، پس دقت داشته باشید تمامی ویژگی های عایق را کفپوش خریداری شده داشته باشد . جهت اطمینان از ساخت تابلو برق و اتوماسیون صنعتی می توانید با کارشناسان پرهام پارس در این زمینه مشورت داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *