نصب کفپوش عایق برق به منظور جلوگیری از برق گرفتگی افراد به هنگام کار با تابلو و پست های برق فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرد و محافظت می کند . در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد روش صحیح نصب کفپوش عایق برق توضیح دهیم ، همراه ما باشید .

نصب کفپوش عایق برق

روش صحیح نصب کفپوش عایق برق

نصب کفپوش عایق برق با توجه به شرایط و نوع کاربری آن به صورت متحرک یا ثابت توسط افراد با تجربه و ماهر انجام می شود . نحوه اجرای کفپوش های عایق برق ممکن است به صورت متحرک باشد ، به این صورت که می توان کفپوش عایق برق را همانند فرش پهن کرد و با استفاده از کاتر به آسانی به اندازه دلخواه آن را برش داد .به دلیل بالا بودن وزن کفپوش های عایق برق نیازی به چسباندن آن ها نیست .کفپوش های عایق برق متحرک این ویژگی را دارند که در صورت داشتن عملیات ساختمانی می توان آن ها را جمع کرد و مجدد پس از پایان عملیات ساختمانی در محل مورد نظر پهن کرد .این ویژگی باعث می شود که آسیب کمتری به کفپوش عایق برق وارد گردد .

چنان چه لازم باشد فضای کل اتاق برق با کفپوش عایق برق پوشیده شود ، در این صورت باید از چسب مخصوص برای نصب کفپوش عایق برق استفاده شود . برای نصب کفپوش عایق برق بهتر است از افراد با تجربه و ماهر در این زمینه استفاده شود تا عملیات نصب کفپوش به درستی انجام شود در غیر این صورت احتمال خطر برق گرفتگی برای افراد وجود خواهد داشت .کفپوش های عایق برق را می توان بر روی سطوحی چون موزاییک ، سرامیک ، چوب ،کاشی ، فلز و بتن نصب کرد . چنان چه سطح یکنواخت و صاف باشد، کیفیت کار مطلوب خواهد بود .

کفپوش عایق برق باید در مکان هایی که افراد به صورت ایستاده مقابل تابلو و پست های برق فشار قوی و تجهیزات مشغول به کار هستند استفاده شود .افرادی که هنگام کار در معرض خطر برق گرفتگی می باشند باید روی کفپوش عایق برق قرارگیرند تا آن ها را از شوک های الکتریکی که از طریق پا و اتصال به زمین ایجاد می شود، محافظت و نگهداری کند .

کفپوش های عایق برق علاوه بر آزمون های الکتریکی متداولی که جهت تعیین ولتاژ شکست طبق استانداردهای موجود انجام می شود ، نیاز به آزمون های مکانیکی چون مقاومت در برابر پارگی و سوراخ شدن ، مقاومت در برابر اسید و روغن و آزمون های حرارتی و برودتی و آزمون تعیین خودخاموش شوندگی را انجام دهد تا در صورت خطل در هر مورد اقداماتی صورت گیرد .

مراحل نصب کفپوش عایق برق

نصب کفپوش عایق برق توسط افراد ماهر در این زمینه طی مراحل مختلفی انجام می شود . در مرحله اول باید ساب زنی کفپوش عایق برق صحیح انجام شود و پس از آن مرحله تمیزکاری سطح ساب زده و سطح زیر کار از هر گونه آلودگی و چربی تمیز شود تا سطح مورد نظر برای نصب کفپوش عایق برق آماده شود . مسطح کردن سطح کار با استفاده از بتونه برای نصب کفپوش عایق برق از مراحل مهم و ضروری کار می باشد . چنان چه بخواهیم کفپوش عایق برق را ثابت نگه داریم باید چسب کاری روی سطح کار و کفپوش را انجام دهیم .برای نصب کفپوش عایق برق از یک طرف کار را شروع کرده و پس از پایان نصب هر رول از کفپوش ، نصب رول بعدی را به همان ترتیب انجام می دهیم . پس از پایان اجرای نصب کفپوش عایق برق جهت اطمینان بیش تر می توانیم میان درز رول ها جوشکاری حرارتی را به صورت یکنواخت انجام دهیم .

چنان چه بخواهیم از کفپوش های عایق برق در مکان هایی چون مناطق پتروشیمی یا مناطق گازی استفاده کنیم بهتر است از چسب های غیرقابل اشتعال ( چسب با پایه آب ) استفاده کنیم . البته چسبندگی این نوع چسب ها به نسبت چسب های نفتی ضعیف تر می باشد .برای نصب کفپوش های عایق برق پس از آغشته کردن پشت و سطح مورد نظر به چسب ، کفپوش عایق برق را بعد از گذشت ۱۰ دقیقه روی سطح مورد نظر قرار دهید . در متراژ و سطوح کوچک تر نصب کفپوش عایق برق بدون استفاده از چسب تنها زیر پای اپراتور به منظور جلوگیری از برق گرفتگی شدید قرار می گیرد . جهت کسب اطلاعات بیش تر در خصوص ساخت تابلو برق و اتوماسیون صنعتی و ارتباط با کارشناسان ما می توانید به وبسایت پرهام پارس مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *