عایق تابلو برق یا همانکفپوش عایق برق دارای خواص ضد الکتریکی می باشند . این کفپوش ها باید در برابر ایستگاه های فشار قوی ، پست های برق و تابلو های برق نصب شوند تا کارکنانی که به صورت ایستاده در مقابل این تجهیزات مشغول به کار هستند آسیبی نبینند . افرادی که در معرض برق گرفتگی می باشند باید روی این کفپوش عایق برق بایستند تا در برابر شوک الکتریکی که به آن ها وارد می شود محافظت شوند .

عایق تابلو برق

عایق تابلو برق چیست ؟

عایق تابلو برق در برابر میدان مغناطیسی مقاوم می باشد ، بنابراین می تواند حافظ جان کارمندان در برابر خطرات ناشی از نگهداری و تعمیرات تجهیزات الکتریکی باشد . موادی که برای تولید عایق تابلو برق مورد استفاده قرار می گیرد در میزان مقاومت آن تاثیر گذار می باشند . هم چنین ثابت ماندن خواص عایق تابلو برق به طرز ترکیب آن بستگی دارد .

چه زمانی برق گرفتگی اتفاق می افتد ؟

برق گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که جریان برق به عنوان قسمتی از مدار الکتریکی از شخص عبور کند . اما وجود عایق تابلو برق یا همان کفپوش عایق برق باعث قطع شدن مدار الکتریکی در زیر پای فرد می شود . در این صورت جریان برق از بدن عبور نخواهد کرد و بدین ترتیب جان انسان در برابر خطرات ناشی از برق گرفتگی در امان خواهد بود .

ویژگی های عایق تابلو برق

 • غیر قابل اشتعال (ضد حریق)
 • دارای خاصیت خود خاموش شوندگی
 • دارای بافت برجسته سطحی ضد لغزش
 • در برابر پارگی و خراشیدگی مقاوم است .
 • در برابر جریان های متناوب و مستقیم مقاوم است .
 • دارای خواص ضد سایشی
 • در برابر آب و رطوبت مقاوم است .
 • دارای خواص ضد خوردگی شیمیایی بسیار زیاد
 • در زمینه های تولید ، انتقال ، توزیع و مصرف برق کاربرد دارد .
 • با استفاده از مواد مشتقات هادی جریان الکتریسیته مانند کربن سیاه تولید می شود .
 • دارای خواص مکانیکی مطلوب
 • در دمای انجماد شکننده نمی باشد .
 • ماندگاری کفپوش به میزان رفت و آمد و ترافیک بستگی دارد .

بر اساس استاندارد IEC و به منظور افزایش ایمنی و میزان بهره وری و هم چنین کاهش میزان ریسک توصیه می گردد هر ۱۲ ماه عایق تابلو برق را تعویض نمایید .

ضرورت استفاده از عایق تابلو برق ( کفپوش عایق برق )

متاسفانه هر ساله در جهان ده ها میلیون کارگر قربانی حوادث ناشی از برق گرفتگی مانند سوختگی داخلی ، سوختی خارجی و مرگ می شوند . تمام این اتفاقات به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی رخ می دهد . اما در کشورهای اروپایی به دلیل رعایت اصول ایمنی و استفاده از متخصصین در انجام امور برقی ، این آمار پایین تر می باشد .

بنابراین با توجه به آمار بالایی که در زمینه حوادث ناشی از برق گرفتگی وجود دارد بالا بردن سطح آگاهی افراد از شیوه های جدید ایمنی امری حیاتی است .

عواملی مانند مرگ و میر ناشی از برق گرفتگی به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی ، عدم استفاده از تجهیزات ایمنی ، استفاده غیر مجاز از برق ، سرقت سیم کابل برق و هم چنین انجام امور برقی بدون داشتن آگاهی توسط مردم عادی باعث بالا رفتن آمار خطرات ناشی از برق گرفتگی شده است .

هدف اصلی استفاده از کف پوش عایق برق جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات ناشی از برق گرفتی به منظور حفظ سلامتی انسان می باشد . امروزه به دلیل استفاده گسترده از تجهیزات الکتریکی در فعالیت های روزمره ، اجرای اصول و دستورالعمل های ایمنی برق امری ضروری است .

چند توصیه ایمنی به منظور استفاده از تجهیزات الکتریکی :

 1. ایزوله کردن بدن شخص
 2. استفاده از رله حفاظتی نشتی جریان
 3. نصب سیستم اتصال زمین در منزل و یا کارگاه
 4. استفاده از چند روش حفاظتی به صورت همزمان
 5. در مکان هایی که کارکنان با تابلو برق فشار ضعیف سر و کار دارند از کفپوش عایق برق ضعیف استفاده شود .
 6. استفاده از اشیای عایق
 7. استفاده از دست کش ، کفش عایق
 8. هنگام کار در مجاورت سیم های برق دار از کلاه ایمنی ، کت عایق ، شلوار و به طور کل لباسی که تمام بدن را بپوشاند استفاده کنید .
 9. عایق کردن هادی های برهنه برق دار
 10. و….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساخت تابلو برق و اتوماسیون صنعتی به وب سایت پرهام پارس مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *