کفپوش عایق برق نوعی کفپوش لاستیکی با خاصیت ضد الکتریکی می باشد . این نوع از کفپوش ها معمولا در مقابل پست و تابلوهای برق و ایستگاه های فشارقوی استفاده می شود . اهمیت استفاده از کفپوش عایق برق محافظت از کارکنان و اپراتورهای واحد تعمیرات و نگهداری تجهیزات الکترونیکی در برابر شوک الکتریکی و برق گرفتگی احتمالی می باشد و معمولا در مکان هایی که احتمال خطر برق گرفتگی بالاست استفاده می شود. در ادامه در مورد انواع کفپوش های عایق برق و کاربرد آن بیش تر توضیح خواهیم داد .

کفپوش عایق برق

انواع کفپوش عایق برق

 • کفپوش های عایق برق ولتاژ پایین
 • کفپوش های عایق برق ولتاژ متوسط
 • کفپوش های عایق برق ولتاژ قوی

از کفپوش عایق برق جهت جلوگیری از آسیب ها و صدمات مربوط به شوک های الکتریکی و برق گرفتگی طبق استاندارهای بین المللی در جلوی تابلوهای ایستگاه های فشارقوی و تابلوهای برق استفاده می شود . پرهام پارس مفتخر به واردات انواع کفپوش های عایق برق و ساخت تابلو برق و اتوماسیون صنعتی طبق استانداردهای جهانی می باشد . کفپوش های عایق برق از محصولات باکیفیت و برتر شرکت پرهام پارس می باشد که با قیمت مناسب به مشتریان ارائه می شود . تابلو های عایق برق پرهام پارس دارای تاییدیه بین المللی ABB آلمان و CESI ایتالیا بوده و دارای استاندارد IEC60243-1(1998) می باشد . از ویژگی های بارز این کفپوش ها می توان به مقاومت در برابر جریان مغناطیسی و عدم رسانای صد در صدی در برابر جریان الکتریسیته و بار الکتریکی اشاره کرد.

ویژگی کفپوش عایق برق

 • مقاوم در برابر خراشیدگی و پارگی
 • دارای بافت برجسته ضد لغزش بوده
 • ·         در دمای انجماد خاصیت ضد شکنندگی دارد.
 • در زمان تماس با شعله مستقیم غیر قابل اشتعال می باشد .
 • مقاومت کافی دربرابر عبور جریان های متناوب و مستقیم را دارد.
 • دارای خاصیت مکانیکی مناسب جهت حرکت تجهیزات الکتریکی
 • دارای خاصیت خاموش شوندگی خودکار در برابر شعله می باشد .
 • عدم رسانای صد درصدی در برابر بارالکتریکی و جریان الکتریسیته
 • مقاومت در برابر ساییدگی ، خراش ، پارگی ، قابل شست وشو می باشد.

کفپوش عایق برق در محیط هایی که کارکنان به صورت ایستاده در مقابل تجهیزات و ایستگاه های فشار قوی برق مشغول به کار هستند ،کاربرد دارد. افرادی که در معرض آسیب با برق فشار قوی هستند بایستی روی کفپوش های عایق برق قرار بگیرند تا آن ها را دربرابر شوک های الکتریکی که از طریق پا و اتصال به زمین به وجود می آید محافظت کند .

برق گرفتگی معمولا زمانی اتفاق می افتد که فرد به عنوان قسمتی از مدار الکتریکی ، جریان برق را عبور می دهد . زمانی که از کفپوش عایق برق در زیر پای اشخاص استفاده می شود عملا جریان برق عبوری از بدن انسان را قطع می نماید و موجب می شود که افراد در برابر برق گرفتگی شدید و سوختگی و حتی فوت ناشی از برق گرفتگی شدید محافظت نماید.

کیفیت ساخت کفپوش عایق برق

کفپوش عایق برق باید عاری از هرگونه ناصافی که یکنواختی سطح را از بین می برد و باعث ایجاد برجسته شدن سطوح صاف عایق می شود ، باشد .سوراخ ، شکاف و چین و چروک و فضای خالی ، همه این موارد می تواند صدمات و آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد .خواص عایق کفپوش های برق با ترکیب آن ها مرتبط بوده و با اضافه کردن رنگ و فیلرها و مواد محافظ به آن ها میزان مقاومت الکتریکی عایق ها را تحت تاثیر قرار می دهد .

برای استفاده از کفپوش های عایق برق علاوه بر آزمون های الکتریکی که جهت مقاومت در برابر ولتاژ طبق استانداردهای مختلف انجام می شود نیاز به انجام آزمون های مکانیکی می باشد که شامل مقاومت در برابر پارگی و سوراخ شدن ، مقاومت در برابر انواع محلول های اسیدی و هم چنین مقاومت در برابر ورغن و خاصیت خاموش شدگی در برابر حرارت مستقیم شعله و .. می باشد . هدف اصلی استفاده از کفپوش های عایق برق در درجه اول جلوگیری از بروز اتفاقات ناشی از برق گرفتگی و بروز حوادث ناگوار می باشد که تنها برای حفظ سلامتی افراد استفاده می شود .گستردگی در استفاده از تجهیزات الکتریکی فعالیت های روزمره موجب می شود که از مقررات و استاندارهای ایمنی برق در تمامی فعالیت های جامعه استفاده شود . در قوانین و مقررات ایمنی برق آمده است که برای دستیابی به ایمنی در این فعالیت ها باید از کفپوش عایق برق استفاده گردد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساخت تابلو برق و اتوماسیون صنعتی به وب سایت پرهام پارس مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *