خرید کفپوش عایق برق به منظور جلوگیری از برق گرفتگی ، شوک الکتریکی و هم چنین به منظور ایمنی برق ضروری می باشد . با توجه به استاندارد ۰۶ – ۱۵۶۵۲ ، کفپوش عایق برق براساس رتبه بندی ولتاژ به سه کلاس متفاوت از لحاظ ضخامت ، ولتاژ تخفیف ، ولتاژ شکست و درجه ولتاژ تقسیم می شوند .

خرید کفپوش عایق برق

همنطور که در مقالات قبل گفته شد ، کفپوش عایق برق غیر قابل اشتعال می باشد و در برابر عبور جریان های مستقیم و متناوب بسیار مقاوم است .

خرید کفپوش عایق برق

خرید کفپوش عایق برق برای هر دو ولتاژ AC و DC مناسب است . خرید کفپوش عایق برق می تواند مزایای ارگونومی  و منافع ایمنی را به عمل آورد . کفپوش های عایق برقی که توسط پرهام پارس تولید می شوند خاصیت ضد اسیدی دارند . در ایران کفپوش عایق برق را با نام های متفاوتی از جمله فرش عایق ، کفپوش فشار قوی ، لاستیک زیر پایی عایق ، لاستیک ایمنی عایق ، عایق ترانس ، عایق تابلو برق و… می شناسند .

خرید کفپوش عایق برق براساس ولتاژ

در صورتی که قصد خرید کفپوش عایق برق را براساس سطح ولتاژ مناسب دارید ، می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر از جدول زیر استفاده نمایید .

PROOF VOLTAGE DC PROOF VOLTAGE AC CLASS
V  ۲۵۰۰۰ کفپوش عایق برق  V 1000 ۰
V 12000 کفپوش عایق برق  V 7500 ۱
V 27000 کفپوش عایق برق   V24000 ۲
V  ۳۹۰۰۰ کفپوش عایق برق  V 36000 ۳
V  ۶۸۰۰۰ کفپوش عایق برق   V 65000 ۴

خرید کفپوش عایق برق براساس استاندارد اروپایی IEC61111

در صورتی که قصد خرید کفپوش عایق برق را براساس استاندارد اروپایی IEC61111 دارید ، می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر از جدول زیر استفاده نمایید .

PROOF VOLTAGE DC PROOF VOLTAGE AC CLASS
  V 1500 کفپوش عایق برق  V 1000 ۰
V 11250 کفپوش عایق برق  V 7500 ۱
V 25500 کفپوش عایق برق   V17000 ۲
V 39750 کفپوش عایق برق  V 26500 ۳
V 54000 کفپوش عایق برق   V 36000 ۴

توجه داشته به منظور حفظ ایمنی کارکنان و جلوگیری از بروز خطرات جبران ناپذیر ناشی از برق گرفتگی حتما باید از کفپوش عایق برق استفاده نمایید . خرید کفپوش عایق برق به دو صورت ثابت و پرتابل (قابل حمل) با اندازه ۱*۱ ممکن است .

آشنایی با آیین نامه حفاظت و بهداشت کار در رابطه با استفاده از کفپوش عایق برق :

  • ماده ۳۳ : حفاظ قسمت های برق دار

ولتاژ مستقیم و متناوب قسمت های فلزی برهنه مدارها و وسایل الکتریکی مانند تابلوهای بزرگ برق نسبت به زمین ۵۰ ولت بیشتر است . بنابراین باید تنظیم و کنترل شوند ، به همین منظور در نظر گرفتن سکوی عایقی برای کارگران ضروری می باشد .

  • ماده ۱۵۰ بند ب

افرادی که با دستگاه های الکتریکی سرو کار دارند باید از ابزارهای عایق بندی شده ، چهار پایه ها ، سکو ها و یا فرش هایی که به طور کامل عایق می باشند استفاده نمایند و هنگام کار روی فرش های عایق شده ، چهارپایه یا سکو بایستند .

  • ماده ۱۵۲ بند ب

زمانی که کارگران به فیوزهای مدار برق دار دست میزنند باید روی چهارپایه ها و یا فرش های عایق خشک بایستند .

  • ماده ۲۱ : آیین نامه حفاظتی تاسیسات الکتریکی در کارگاه ها

در قسمتی که کنترل کننده ها یا قسمت های برق دار موتور وجود دارد و افراد باید در آن محل مشغول به کار شوند ، حتما از کفپوش عایق برق یا سکو مناسب استفاده شود .

  • Iec آشنایی با استاندارد ۶۱۱۱

هدف از استاندارد ۶۱۱۱ ( کار با برق – کفپوش عایق الکتریکی ) تعیین ضرورت های مربوط به کفپوش عایق برق به منظور حفاظت الکتریکی پرسنل در تاسیسات الکتریکی است .

توجه کنید : متاسفانه برخی افراد سود جو به متقاضیانی که قصد خرید کفپوش عایق برق را دارند ، لاستیک های معمولی  و لاستیک های ورزشی را به اسم کفپوش به آن ها معرفی می نمایند . این امر خطرات و فجایع ناگواری را برای خریدار این لاستیک به همراه دارد . بهتر است بدانید کفپوش عایق برق در ایران تولید نمی شود و اگر فردی ادعای تولید کفپوش عایق برق را کرد ، برای اطمینان حتما از او درخواست بازدید از کارخانه را داشته باشید . به منظور جلوگیری از بروز خطرات ناگوار از شما تقاضا داریم هنگام ساخت تابلو برق و اتوماسیون صنعتی دقت کافی داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *